downloader (1).jpeg

Kunsti esitlemine muuseumi valges kuubis on privileeg. Hoopis teine lugu on, kui oma ülevaatenäitusega jõuab valgesse kuupi mees mehaanikatöökojast, tehnik, kellel puudub kokkupuude kõrgete institutsioonidega. Viimaks ometi on üldsusele tundmatu teadlase ja leiutaja Manfred MIMi töö nähtav ja käega katsutav ka Eesti kunstipublikule.

Eesti Kultuurkapitali 2013. aasta kujutava ja rakenduskunsti aastapreemia laureaat.

"100 aastat MIMprojecti – Manfred MIMi elu ja looming 1920–2020" – näitus Tallinna Kunstihoones 21. augustist 21. septembrini 2013

Manfred MIMi looming on teostatud tema ideedest ja kavanditest lähtuvalt. Sajandi jooksul, millele ülevaatenäitus keskendub, on Manfred MIM loonud palju – kahjuks on enamik tema töödest hävinud või ehk pole ta neid kunagi teostanudki. Sellesse ajaperioodi jäävad nii Teine Maailmasõda kui ka väidetav postmodernismi surm, mitmed majanduslikud ja poliitilised depressioonid ning tehnoloogia eksponentsiaalsed arenguhüpped.

MIMproject on Manfred MIMi käepikendusena teostanud palju ideid, mis muidu aja- või ruumipuudusel oleks jäänud garaažinurka roostetama. Eksponeerides nüüd valikut 100 aasta jooksul ühiselt tehtud töödest galeriikontekstis, selgub esimest korda, kui suures mahus Manfred MIMi looming on ikka veel kajastamata.

„Kas on võimalik konstrueerida ideaalse ringi ja kondensaatori hääle lõikumispunkti, mida hoiab tasakaalus üksik piksel?” küsis Manfred MIM ükskord iseendalt. Keegi lihtsalt pidi sellele vastama.

Üks paremaid asju, mis on juhtunud Tallinna Kunstihoone suure saaliga.

Maarin Mürk Sirbis

 

 

Tutvu näituse voldikuga SIIN.