Ooperit tutvustav kodulehekülg: opera.mimproject.org

2014. aasta märtsis otsustasid Eesti teatrid, et Eesti Vabariigi sünnipäevaks kingitakse suurejooneline lavastusprojekt, kus tuuakse publiku ette vabariigi sajandi lugu ja mille raames 24 teatri osavõtul sünnib aasta jooksul – sügisest 2017 kuni kevadeni 2018 – 12 lavastust. Teatrid loosisid partnerid ja jagasid omavahel kümnendid. Rahvusooperile Estonia ning Kanuti Gildi SAALile valis fortuna ülesandeks kajastada ühiselt kuuekümnendaid aastaid.

Õnneliku juhusena oli osapoolte valduses Eesti ooperimaastikul seni avastamata teose libreto ning partituur, mille on kuuekümnendate paiku kirjutanud novaatorlik leiutaja ja teadlane Manfred MIM. Ooper räägib ühest rahvast ja ühest maast, kelle ajalugu on mõjutanud suur (kosmiline)looduskatastroof, tänu millele on nad saanud tahtmatult alusepanijaks Euroopa kultuurile varasest rauaajast alates.

Pea neli aastat kestnud visa töö tulemusena töötas rohkem kui kümnest inimesest koosnev mees- ja naiskond läbi enamiku Manfred MIMi märkmeid, restaureeris ja dešfreeris partituuri, mille noodikirja mitte oskav autor oli talletanud muusikutele ennenägematul kujul.

Tegemist oli monumentaalse ülesandega, kuna ooperi kirjutamise ajal ei olnud ei moodne muusika ega lavatehnilised võimalused arenenud tasemeni, mida Manfred oma loomingus lootis kasutada. Seetõttu puudusid ka väljakujunenud viisid nende kirjeldamiseks ja mitmel puhul oli kirjapandu mõistmiseks vaja kõigepealt taasluua keel, milles märkmed on algselt talletatud.

Ka tänasel päeval nõuavad mitmed Manfred MIMi poolt välja pakutud lahendused tehnika viimase sõna kasutamist ja mitmel puhul on alust arvata, et ooperimaastikul võib üks või teine element leida kasutamist esmakordselt. Nii on näiteks õnnestunud Manfred MIMi märkmete alusel valmistada seade, millega taasesitada pae aluskihtidesse salvestunud meteoriidi kukkumise heli, avades sellega täiesti uue suuna meiel kohaliku keele ning narratiivide uurimisel. 

Kindlalt võib aga öelda, et uuringud mida Manfred MIM oma ooperi loomisel läbi viis tõestavad üheselt Euroopa kultuuriruumi alguse saamist Kaali meteoriidi kukkumisest Saaremaale.

 

Esietendus Rahvusooper Estonia teatrisaalis 19. jaanuaril 2018.

Esinevad Rahvusooper Estonia solistid, balletitantsijad, orkester ja koor, dirigent Kaspar Mänd.

Manfred MIMi pärandi kallal on vaeva näinud ning ooperi ja muusika lavaküpseks saamise eest hoolitsenud Tatjana Kozlova-Johannes, Andrus Laansalu, Andrus Aaslaid, Karl Saks, Raul Keller, Taavet Jansen, Maike Lond Malmborg, Oksana Tralla, Mart Koldits, Henri Hütt, Kalle Tikas, Andres Tenusaar ja Evi Pärn.

 

Piletid saadaval Piletimaailmast.

ooperi esmaesitlus Kanuti Gildi SAALis 18.05.16 ERR-i uudistes

ja Postimehe uudistes